Zastaw to pewnego rodzaju gwarancja dla wierzyciela, że nawet gdy dłużnik nie będzie mógł go spłacić, odzyska on swoje środki. Zastawem mogą być na przykład akcje, czyli tak zwane rzeczy zbywalne, a także albo raczej przede wszystkim rzeczy ruchome. Czyli coś, co w razie niewypłacalności dłużnika wierzyciel będzie mógł sprzedać by odzyskać kapitał, który mu pożyczył.
W przypadku zastawu rejestrowego dłużnik może zostać w posiadaniu zastawionego przedmiotu i nadal z niego korzystać, o ile spłaca zaciągnięty dług.
Aby zastaw rejestrowy mógł zostać ustanowiony musimy go do tak zwanego rejestru zastawów oraz zawrzeć z wierzycielem umowę zastawniczą w formie pisemnej. Poza datą oraz danymi obu stron taka umowa powinna także zawierać wpis o tym co jest przedmiotem zastawu, zapis dotyczący wierzytelności jaką tym zastawem chcemy zabezpieczyć a także wysokość kwoty zabezpieczenia.
Jeżeli takim zastawem miałoby być auto, wówczas dobrze jest także odnotować to w dowodzie rejestracyjnym, aczkolwiek nie jest to wymagane.
Wygaśnięcie zastawu następuje z momentem spłaty długu, chyba że strony zaznaczą w umowie, że będzie on zabezpieczeniem kolejnej wierzytelności, której zaciągnięcie nastąpi po spłacie tej pierwszej. Trzeba też to dokładnie zaznaczyć w umowie. Jeżeli nastąpi taka sytuacja, że zastawca nie ureguluje długu, to aby wierzyciel mógł na podstawie zastawu odebrać środki pożyczone dłużnikowi musi się to odbyć w oparciu o procedurę egzekucyjną. Zastawnik może także przejąć na własność przedmiot będący zastawem i ma prawo ją wówczas sprzedać w celu odzyskania środków.