Obniżenie poziomu życia, rewizja wydatków i oszczędności codzienne

Jednymi z najlepszych sposobów na wychodzenie zadłużenia są najprostsze i podstawowe czynności, które również są niedoceniane przez osoby w kłopotach finansowych. Wbrew pozorom takie proste czynności mogą dać bardzo dobre rezultaty, a my nie będziemy musieli udawać się po pomoc do banku czy profesjonalistów. Są one wskazane gdy kłopoty finansowe pojawiają się na naszym horyzoncie lub w początkowej fazie naszego zadłużenia. Jak zatem prosto i samodzielnie pokonać zadłużenie przy pomocy prostych metod? O tym wszystkim poniżej.

Obniżenie poziomu życia

Pierwszym i jednym z najbardziej efektywnych prostych sposobów na wychodzenie zadłużenia jest obniżenie poziomu życia. Nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, gdyż nikt z nas nie lubi tego robić, ale bardzo często żyjemy bardzo wysoko ponad minimum, które jest potrzebne do przeżycia. Dzięki temu możemy w naszym budżecie wygospodarować nawet o połowę większe środki, niż pozostawały nam do tej pory. Często też wystarczy to na uregulowanie zadłużenia i odzyskanie płynności finansowej. Oszczędności finansowych przede wszystkim możemy szukać w naszym kieszonkowym oraz w wydatkach na jedzenie na mieście czy zbytkach. Wiele osób przeznacza na te cele bardzo duże sumy, które mogą w znaczny sposób pomóc nam wychodzić z zadłużenia. Oszczędności możemy szukać również w naszym stylu życia, które do tej pory owocowało w wycieczki czy wyjścia towarzyskie pochłaniające pewne sumy pieniędzy. Nie są one jednak niezbędne do naszego funkcjonowania i możemy zawiesić je na jakiś czas. Obniżenie poziomu życia to wybieranie ekonomicznych rozwiązań w każdym aspekcie naszego życia, gdyż zazwyczaj mamy do dyspozycji różne standardy np. podróżowania. W niektórych przypadkach możemy również zrezygnować luksusowego mieszkania, a także sprzedać wszystkie wartościowe i ekskluzywne rzeczy, które posiadamy, a które mają wartość finansową, ale nie są niezbędne dla naszego funkcjonowania.

Rewizja wydatków

Kolejnym sposobem na pozyskanie dodatkowej sumy w budżecie domowym jest rewizja wydatków. Przeważnie nie wiemy, na jaką łączną sumę miesięcznie płacimy wszystkich abonamentów i innych opłat cykliczny. Duża część z nich jest niezbędna, ale pewną część możemy zamienić na tańsze opcje. Jeśli zatem jesteśmy w problemach finansowych, warto przejrzeć wszystkie zobowiązania abonamentowe i zrezygnować z tych, które nie są nam niezbędne do przeżycia. Będą to np. abonamenty telewizyjne czy internetowe. Te opłaty cykliczne, które muszą pozostać takie jak abonament telefoniczny czy za media mieszkaniowe możemy obniżyć, szukając dostawców z bardziej atrakcyjnymi stawkami. Obecnie przeniesienie wydatków do innego operatora odbywa się wręcz automatycznie jedynie poprzez podpisanie umowy z nowym operatorem, gdzie wszystkie formalności załatwia nowa firma, która będzie obsługiwała nasze zobowiązania. W celu znalezienia najtańszych opcji na rynku możemy również skorzystać z porównywarek finansowych, które są darmowymi serwisami w internecie zestawiającymi różne produkty abonamentowe czy finansowe. Wydatki, jakie możemy zmniejszyć to:

– abonament telekomunikacyjny
– abonament multimedialny
– media
– abonamenty internetowe
– opłaty za konto bankowe
– inne opłaty cykliczne

Oszczędności codzienne

Spore oszczędności możemy poczynić również oszczędzając na prostych czynnościach wykonywanych codziennie. Pierwszym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy w ten sposób jest zmiana sposobu dojazdu do pracy. Rezygnując z auta możemy zacząć korzystać z komunikacji miejskiej lub roweru albo jeśli to możliwe przemieszczać się do pracy pieszo. Oszczędności codzienne to również robienie zakupów w supermarketach i kupowanie produktów marek własnych. Nie jest to bardziej komfortowe rozwiązanie niż robienie zakupów w różnych miejscach, ale bardzo często kupowanie na promocjach w supermarketach pozwoli zaoszczędzić nam miesięcznie nawet połowę sumy przeznaczanej na jedzenie. Wydatki codzienne to również opłaty za media, które generujemy we własnym domu. Jeśli zależy nam na maksymalnej oszczędności, warto zadbać o wyłączenie ogrzewania we wszystkich nieużywanych pomieszczeniach i używanych pomieszczeniach kiedy w nich nie przebywamy. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie żarówek energooszczędnych, a także napowietrzaczy w kranach.

Małymi krokami do dużych oszczędności

Metoda małych kroczków potrafi wbrew pozorom zdziałać bardzo dobre efekty i w konsekwencji dać duże oszczędności. Często niepozorne sumy pomnożone przez dużą ilość sposobów oszczędzania dadzą nam bardzo dobre rezultaty oszczędności. Sposoby te są również elastycznymi i to my decydujemy kiedy oraz w jakim kształcie oszczędzamy, dzięki czemu możemy elastycznie regulować poziom zaciskania przysłowiowego pasa. Oszczędzanie takie jest również korzystne, gdyż nie musimy udawać się do banku czy spełniać wymagań i skomplikowanych procedur. Możemy tak prosto i samodzielnie obniżyć wydatki w naszym budżecie domowym i wspomóc wychodzenie z zadłużenia lub całkowicie uregulować zadłużenie.

Give a Comment