Inwestowanie na giełdzie jest obecnie nie tylko modne, ale przede wszystkim opłacalne. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług domów maklerskich, gdzie pracują doświadczeni maklerzy i analitycy finansowi. Zgodnie z prawem na giełdzie może inwestować osoba fizyczna lub prawna, która posiada określony kapitał, wystarczający do przeprowadzania transakcji i kupowania papierów wartościowych.
Zastanówmy się jednak, kim tak naprawdę jest członek giełdy i kto może nim zostać. Definicja określa, że członek giełdy to podmiot, który prowadzi bezpośrednią działalność w zakresie obrotu przedmiotami finansowymi. Istnieją jeszcze określone warunki, jakie trzeba spełnić. Tutaj jednak należy zaznaczyć, że wszystko zależy od poszczególnych czynności, jakie zamierza podejmować członek giełdy.
Spróbujmy jednak podjeść do sprawy bardziej ogólnie. Podmioty, które mogą stać się członkami giełdy, ponieważ spełniają jej warunki. Należą do nich między innymi: firmy inwestycyjne działające na własny rachunek bądź rachunek klienta, podmioty będące członkiem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, a także wszystkie osoby prowadzące działalność maklerską.
Jeżeli ktoś wyraża chęć zostania członkiem giełdy, musi liczyć się z tym, że wcale nie jest to taka prosta sprawa. Nie chodzi bynajmniej o jakieś specjalne trudności. Konieczne jest jednak uzyskanie zgody tak zwanej Rady Giełdy, która sprawuje szeroko rozumiany nadzór nad ogólnym funkcjonowaniem rynku finansowego. Jeżeli jednak uda nam się zostać członkiem giełdy, powinniśmy zdawać sobie sprawę z wszystkim zasad, jakich trzeba przestrzegać. Członkowi giełdy nie wolno na przykład działać na własny rachunek na uprzywilejowanych warunkach.