Inflacja to rodzaj wskaźnika obrazującego wzrost cen w określonym czasie. Ma ona duży wpływ zarówno na sytuację gospodarczą całego kraju jaki i na nasz budżet indywidualny. I chodzi tu zarówno o finanse osobiste, z których na co dzień korzystamy robiąc na przykład zakupu, jak też o produkty bankowe. Logicznym jest, że kiedy ceny czegoś wzrastają, wówczas poniekąd na tym tracimy, jeżeli maleją to w portfelach zostaje nam więcej.
Jak to wygląda w przypadku produktów bankowych?
Zacznijmy od kredytów. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, iż inflacja zacznie rosnąć wówczas bank centralny podniesie stopy procentowe. Oznacza to dla nas, ze będziemy ponosili większe koszty związane z kartami kredytowymi czy też ratami kredytów hipotecznych, chyba że pomyśleliśmy o tym przed wyborem konkretnej oferty i znaleźliśmy produkt ze stałym oprocentowaniem.
Inflacja może mieć także wpływ na obligacje a także na fundusze obligacji skarbowych. Możemy bowiem na nich stracić, jeżeli inflacja zacznie rosnąć, gdyż w momencie gdy wartości stóp procentowych zaczną wzrastać to te instrumenty finansowe będą stopniowo traciły na swojej wartości.
Również lokaty bankowe nie pozostają obojętne w obliczu inflacji, ponieważ w wyniku tego zjawiska pieniądze zaczynają tracić na wartości, a co za tym idzie za tą samą sumę pieniędzy dziś kupimy znacznie mniej towarów niż, na przykład miesiąc temu. Dlatego też gdy decydujemy się na lokatę postarajmy się dowiedzieć jakie są przewidywania względem inflacji i na tym oprzyjmy swój wybór.