Wyjazd zagraniczny należy dobrze zaplanować, szczególnie kwestię finansów, w innym wypadku będziemy narażeni na niepotrzebne wydatki. Wiele osób wyjeżdżających za granicę popełnia błąd, nie sprawdzając ile kosztuje posługiwanie się kartą płatniczą w danym kraju. O ile nie będzie to duży problemy, gdy będziemy płacić dolarami czy euro, to posługując się inną walutą, nasze wydatki mogą okazać się dużo wyższe, niż planowaliśmy. Jak tego uniknąć?
Podwójne przewalutowanie
Podwójne przewalutowanie to bardzo częsty problem, który dotyczy posiadaczy kart płatniczych wydanych przez inną organizację, niż Visa. W tym wypadku wypłaty gotówki czy płatności kartą w lokalnej walucie (oprócz euro i dolara) będą podwójnie przewalutowane. Oznacza to, że pieniądze najpierw zostaną przeliczone na euro lub dolary, dopiero później na złotówki, co generuje podwójne koszty. Co więcej, przewalutowania dokonuje się zazwyczaj po niekorzystnych dla nas kursach, tak więc niekiedy lepszym rozwiązaniem będzie wymiana pieniędzy w kantorze. Obecnie na rynku działa wiele tanich kantorów internetowych, które oferują dobre warunki, warto wziąć pod uwagę taką opcję.
Prowizja za przewalutowanie
Chociaż z powyższych informacji można wywnioskować, że posiadacze kart Visa mają kłopot z głowy, niestety również w tym wypadku sytuacja nie jest tak prosta, jak mogłoby się to wydawać. Mimo, że klienci nie są narażeni na dodatkowe koszty związane z podwójnym przewalutowaniem, to banki nakładają na nich dodatkową opłatę, prowizja wynosi około 3% od kwoty transakcji. W ten sposób banki wyrównują koszty korzystania z kart płatniczych za granicą.
Prowizja od wypłaty gotówkowej
Oprócz kosztów związanych z opłatami za przewalutowanie, należy liczyć się również z prowizją od transakcji gotówkowych. Wypłacając pieniądze z zagranicznych bankomatów również będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Taka opłaca zazwyczaj wynosi około 4% od pobieranej gotówki. Aby nie być zaskoczonym wysokością opłat, warto wcześniej przeanalizować sobie tabelę opłat i prowizji, jakie pobiera nasz bank. W ten sposób będziemy mogli zoptymalizować ilość korzystania z bankomatów oraz wykonywania transakcji bezgotówkowych.
Do wyjazdu należy odpowiednio się przygotować, także pod względem finansowym. Jeżeli uprzednio nie sprawdzimy opłat za korzystanie z naszej karty płatniczej przebywając za granicą, może okazać się, że wyjazd będzie dużo droższy, niż zakładaliśmy.