Giełda jest miejscem bardzo dynamicznych spotkań handlowych. Dużo się dzieje, dużo sprzedaje. Rodzajów papierów wartościowych, w jakie możemy inwestować jest kilka, ale najbardziej wszystkim znane są akcje i obligacje i to na rodzajach cen właśnie tych papierów zatrzymamy się na dłużej.
Ceny akcje, czyli papierów wartościowych, które po nabyciu dają prawo uczestnictwa w życiu spółki, można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich obejmuje ceny za pomocą których wyrażony jest wkład posiadacza akcji w jej kapitał. Jest to tzw. cena nominalna. Co ważna, cena nominalna jest identyczna dla wszystkich akcji, wchodzących w skład danej spółki. Może ulegać zwiększaniu lub zmniejszaniu. Kolejny rodzaj cen to ceny rynkowe. Jak sama nazwa wskazuje są one ustalane na rynku giełdowym, giełdzie lub też na rynku obejmującym transakcje prywatne. Ostatnim rodzajem cen w przypadku akcji jest cena emisyjna. Mamy z nią do czynienia przy sprzedaży akcji.
Jeśli chodzi o obligacje, możemy wyróżnić cztery rodzaje cen. Dwa z nich są nazwane tak samo jak w przypadku akcji – cena nominalna i emisyjna. Cena nominalna ma duże znaczenie ze względu na to, że odliczane są od niej odsetki. Cena emisyjna to kwota, jaką musimy przeznaczyć na zakup obligacji od ich właściciela. Może być zarówno wyższa, jak i niższa od ceny nominalnej. Pozostałe dwa rodzaje cen obligacji to tzw. kurs giełdowy, czyli cena rynkowa oraz cena rozliczeniowa. Ta pierwsza ustalana jest każdego dnia na sesjach giełdowych. Jej wysokość podaje się w procentach wartości nominalnej. Cena rozliczeniowa to kwota mówiąca, ile tak naprawdę za transakcję płaci kupujący, a ile zyskuje sprzedawca. Jest ona powiązana z ceną rynkową, ponieważ żeby podać jej wartość, trzeba do tej pierwszej doliczyć odsetki. Pozostałe ceny, pojawiające się na giełdzie, związane są konkretnymi transakcjami.