Leasing ogólnie rzecz ujmując jest formą na to aby finansować określone inwestycje, łączy on w sobie cechy związane z kredytem oraz dzierżawą. Polega to na tym, że po podpisaniu odpowiedniej umowy mamy prawo korzystać z przedmiotu będącego własnością instytucji, z którą zawarliśmy umowę leasingową. W zamian musimy systematycznie płacić uzgodnioną sumę pieniędzy, na takiej samej zasadzie jakbyśmy spłacali raty kredytu. Jednocześnie takie raty mają służyć spłaceniu wartości przedmiotu, z którego korzystamy.
Istnieje kilka firm oferujących tego typu usługi, a przedmiotem leasingu są auta, najczęściej nowe. W przypadku samochodu taka forma nabycia go jest bardziej opłacalna aniżeli kredyt, chociażby z tego względu, że firmy zajmujące się tym często mogą liczyć na zniżki u dealerów aut, dzięki czemu i my zapłacimy mniej. Poza tym sama procedura związana z leasingiem jest zdecydowanie szybsza i prostsza niż w przypadku kredytów. Przeważnie wystarczy zaświadczenie o dochodach oraz dwa dokumenty (na przykład dowód i prawo jazdy). Skąd takie ułatwienia? Wyjaśnienie jest proste, otóż dopóki nie spłacimy całej wartości samochodu jego właścicielem pozostaje firma, która nam leasingu udzieliła. Dodatkowym plusem jest także to, że nie musimy martwić się formalnościami związanymi z rejestracją czy tez ubezpieczeniem, ponieważ tym wszystkim także zajmuje się leasingodawca.
Na początek musimy wpłacić coś na kształt wkładu własnego, tak zwany czynsz inicjalny, który wynosi od pięciu do czterdziestu procent wartości pojazdu. Musimy też pamiętać o tym, że prawowitymi właścicielami takiego samochodu staniemy się dopiero gdy umowa się skończy.