Wsparcie rządu mające na celu zwiększenie możliwości zakupu własnego M przez młodych w ramach programu MdM powoli wygasa. Od nowego roku mają być oddawane pod wynajem długoterminowy mieszkania w kolejnym programie Mieszkanie Plus. Celem projektu jest udostępnienie tym, których nie stać na kredyt hipoteczny albo z różnych powodów nie mogą liczyć na takie finansowanie, mieszkań w nowo wybudowanych budynkach na wynajem długoterminowy, także z opcją wykupu po upływie określonego czasu tych mieszkań na własność. Zainteresowanie programem jest duże, jednak rząd pracuje nad nowym rozwiązaniem, które ma zachęcać do oszczędzania. Mowa tu o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych.
IKM mają ułatwić zakup domu czy mieszkania z oszczędności. To następca Mieszkania dla Młodych czy jeszcze jednego projektu Rodzina na swoim. Na czym ma polegać fenomen oszczędzania w ramach IKM?
Rząd będzie pomagał na dwa sposoby: poprzez umożliwienie oszczędzania bez podatku Belki albo z coroczną premią.
Dla lokat czy kont oszczędnościowych obowiązuje w Polsce podatek od zysków kapitałowych (zysk pomniejszany jest o 19% podatku) Środki w ramach IKM mają być zwolnione z tego podatku, tzw. Belki, zatem nie zostanie nam potrącona 1/5 wypracowanych odsetek. Dzisiaj to możliwe jedynie w przypadku Indywidualnych Kont Emerytalnych, tzw. III filaru. Według projektu ustawy o IKM zwolnienie obowiązywać będzie do ustalonego w niej limitu. Pozostała część depozytów rozliczana będzie już z uwzględnieniem podatku.
Osoby oszczędzające na zakup mieszkania po wejściu w życie ustawy będą mogły liczyć na premię rządową. Będą one wypłacane raz w roku na rachunki mieszkaniowe osób, które w ten sposób zechcą oszczędzać. Konieczne będzie spełnienie pewnych warunków. Główny to brak wypłaty środków przez okres 5 lat od założenia IKE albo 12 miesięcy, o ile korzysta z programów Mieszkanie Plus czy innych społecznego budownictwa (np. TBS). Pierwsze wypłaty premii mają nastąpić już w 2019 roku.
Indywidualne Konta Mieszkaniowe prowadzone będą przez banki i SKOK które przystąpią do programu w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Szacuje się, że wypłaty tych bonusów w 2019 r. mają sięgać nawet 200 milionów złotych. Co rok ta rezerwa będzie podlegała zwiększeniu. Miejmy nadzieje, że świadomość finansowa Polaków się potwierdzi i wiele osób skorzysta z okazji, by poprzez regularne oszczędzanie zyskać i odłożyć na własne mieszkanie, a nawet dom.